Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lepszy dźwięk to więcej radości

31 stycznia 2017 0

Coraz więcej pieniędzy wydajemy na sprzęt audiowizualny. Na szczęście nie jest to informacja ani alarmująca, ani nastawiona na wywołanie sensacji, jak mogłoby być na przykład w kontekście słodkich napojów. Wygląda na to, że bardziej doceniamy inne sposoby osładzania sobie życia. Z zaangażowaniem śledzimy losy bohaterów ulubionych seriali lub w spokoju, choć także nie bez emocji, zatapiamy się w wygodnym fotelu, słuchając muzyki z najlepszych płyt. Czasem jednak nie wykorzystujemy w pełni możliwości posiadanych przez nas urządzeń. Ale bez obaw - można to łatwo naprawić.

Jak poprawić jakość dźwięku?

By poprawić jakość dźwięku i dostosować ją do naszych oczekiwań, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na doskonałym, krystalicznie czystym odwzorowaniu całego spektrum dźwięku, w tym pełnego pasma wysokich i niskich tonów, powinniśmy wybrać klasyczny, składający się z dwóch kolumn zestaw (choć nie jest to regułą, gdyż istnieją ścieżki nagrywane przestrzennie). Jeśli z kolei chcemy poczuć się jak w kinie, najlepszą decyzją będzie odpowiednie rozłożenie w pomieszczeniu głośników surround. W pierwszym przypadku wiele zależy również od tego, jak spisuje się posiadany przez nas sprzęt hi-fi. Ale już wstępnie założyliśmy, że spełnia on wszystkie standardy.

Teraz czas na niełatwe zadanie, którym jest adaptacja akustyczna. Wiele wchodzących w jej zakres czynności możemy na szczęście wykonać samodzielnie. Jeśli jednak efekty nie będą satysfakcjonujące, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Zacznijmy od melomanów. Chcąc zwiększyć intensywność doznań płynących z odsłuchiwania ukochanych płyt, powinni oni przede wszystkim zadbać o odpowiednie wytłumienie. Stara i bardzo często powtarzana zasada mówi o tym, aby w pokoju przeznaczonym na taką formę aktywności było jam najmniej twardych i płaskich powierzchni. Dywany, zasłony i obicia sprawdzą się więc doskonale. Gdyby dźwięk był jednak zbyt dudniący, można zakupić absorbery basowe. Te akcesoria, które w specjalistycznym żargonie określane są mianem pułapek basowych, idealnie poradzą sobie z tą niedogodnością. A jak rozstawić głośniki? Prawa i lewa kolumna muszą znajdować się w równej odległości od słuchacza (przestrzeń na podłodze między nimi dobrze jest wypełnić dywanem), najlepiej w sposób symetryczny względem prawej i lewej ściany pomieszczenia. Nie należy też dosuwać ich do ścian, ani umieszczać w kątach.

sprzęt audio

Pokój – sala kinowa

A jak powinna wyglądać adaptacja akustyczna, której efektem będzie stworzenie domowej sali kinowej? Wszystko zależy, rzecz jasna, od posiadanego rodzaju głośników przestrzennych. W przypadku zestawu 2.1 satelity należy ustawić tak jak kolumny stereo. Subwoofer powinien zaś znaleźć się w rejonach przedniej ściany. Jako że niskie tony nie są kierunkowe, miłośnicy solidnego basu mogą dosunąć go do ściany (3 dB wzmocnienia) lub do narożnika pomieszczenia (kolejne +3 dB). Nieco bardziej wymagający jest zestaw 5.1. Przede wszystkim trzeba uwzględnić położenie kanapy lub sofy. Naprzeciwko niej, najlepiej pod lub nad telewizorem / ekranem, umieszczamy głośnik centralny (to z niego dobiegają do nas dialogi). Głośniki frontowe umieszczamy symetrycznie (podobnie jak w przypadku stereo lub 2.1), a 2 satelitarne (surround) z tyłu, najlepiej również symetrycznie, podobnie jak przednie. Niemal identycznie wygląda to w przypadku zestawów bardziej złożonych, np. 7.1.: satelitami otaczamy kanapę, umieszczając 2 z nich (surround) po bokach, a pozostałe 2 (surround back) z tyłu. Jeśli chodzi zaś o pomieszczenie, to warto zadbać o większe wytłumienie niż w przypadku systemu stereo, a w niektórych przypadkach także o absorbery basowe.

Redakcja poleca: Systemy kina domowego w Nautilus.pl >> 

Odpowiednia adaptacja akustyczna może znacznie poprawić jakość dźwięku, pozwalając odkrywać nowe linie melodyczne i smaczki lub przeżywać niezapomniane emocje w czasie oglądania filmów lub koncertów.

Multiroom

Na koniec krótka porada. Dobrze zaaranżowany pokój filmowo-muzyczny jest zawsze oblegany. Czasem może więc dochodzić do sytuacji, w których pojawi się konflikt interesów. W znalezieniu kompromisu mogą pomóc różnego rodzaju rozdzielacze sygnału, jak np. doskonale wszystkim znany multiroom. Dzięki nim możliwe będzie przesłanie sygnału do innego urządzenia (np. telewizora), które znajduje się w osobnym pomieszczeniu. I chociaż warunki oglądania lub słuchania mogą nie być tak komfortowe jak w specjalnie do tego zaadaptowanym pomieszczeniu, przynajmniej będzie ono możliwe.