Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nietrzymanie moczu - leczenie

23 czerwca 2022 0

Problem nietrzymania moczu przypisywany jest głównie kobietom, jednak dotyczy on 2% społeczeństwa, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kłopot z trzymaniem moczu jest bardzo krępujący, może on utrudniać wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Nietrzymanie moczu — czym jest i jak się objawia?

Jest to niekontrolowany wyciek moczu niezależnie od pory dnia. Niewielkie popuszczanie podczas kichnięcia lub kaszlu może być objawem tego nieprzyjemnego schorzenia. Jeżeli obserwujemy mikcję w trakcie śmiania się lub wykonywania codziennych czynności powinniśmy zgłosić się do lekarza. Nietrzymanie moczu może być objawem wielu chorób nie tylko ze strony układu moczowego. Wyróżnia się 5 stopni nietrzymania moczu w zależności od stopnia nasilenia schorzenia oraz jego rodzaju.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęstszą przyczyną tej przypadłości jest osłabienie mięśni dna miednicy. Odpowiadają one za kontrolowanie oddawania moczu. Nie bez znaczenia jest wiek, wraz z upływem czasu mięśnie stają się mniej elastyczne.

Kobiety rodzące naturalnie są szczególnie narażone na osłabienie mięśni dna miednicy. Również zabiegi chirurgiczne w okolicy miednicy mogą przyczynić się do problemów z nietrzymaniem moczu.

U mężczyzn przyczyną może być przerost gruczołu krokowego, znacznie utrudnia to oddawanie moczu. Także patologie ze strony układu moczowego takie jak kamica mogą wpływać na tę krępującą przypadłość.

Za problemy z mikcją mogą odpowiadać także choroby, które nie dotyczą układu moczowego czy płciowego, zalicza się do nich cukrzycę, otyłość, stwardnienie rozsiane oraz Alzheimera.

Każdy zauważalny objaw powinien być alarmem i powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza, najlepiej specjalisty. Odwlekanie tego może prowadzić do poważnych skutków.

Leczenie nietrzymania moczu

Urolog jako specjalista w dziedzinie nietrzymania moczu po wykonaniu odpowiednich badań dobiera leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania problemu lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, zachowawcze lub operacyjne.

Tabletki na nietrzymanie moczu pomagają przy naglącym nietrzymaniu moczu. Ich stosowanie zmniejsza ilość parć nagłych oraz wydłuża czas pomiędzy wystąpieniem parcia a koniecznością opróżnienia pęcherza. Niestety stosowanie tabletek nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, dlatego należy je stosować ciągle. Stosowanie tabletek prowadzi do skutków ubocznych takich jak suchość w jamie ustnej oraz problemów z jelitami i żołądkiem.

Ćwiczenia dna miednicy tzw. mięśni Kegla należą do leczenia zachowawczego. Zaleca się je osobom cierpiącym na każdy rodzaj nietrzymania moczu. Ćwiczenia może wykonywać każdy, nawet dla pozornie zdrowego człowieka, będzie to dobra profilaktyka. Ćwiczenia należy wykonywać każdego dnia, zaczynając od 50 powtórzeń i stopniowo zwiększać ich ilość aż do momentu 120 powtórzeń. Innym sposobem leczenia zachowawczego jest elektrostymulacja. Polega ona na przeprowadzeniu impulsów za pomocą bodźca elektrycznego. Dzięki temu poprawia się ukrwienie i stan mięśni dna miednicy. Takie zabiegi zaleca się osobom, które nie są w stanie samodzielnie ćwiczyć mięśni Kegla. W leczeniu zachowawczym ważne jest także odpowiednie żywienie, redukcja masy ciała oraz sporo ruchu.

Ostatecznością jest leczenie operacyjne, które uzależnione jest od stanu osoby chorej. Wykonuje się je głównie u osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ta metoda wykazuje 100% skuteczności, choć w przypadku niestosowania się do zaleceń lekarza może nawracać.